Gönderen Konu: Salaten Tüncina anlamı nedir nasıl okunur türkçe ve latince okunuşu  (Okunma sayısı 7839 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yönetici

  • Administrator
  • Kaymakam
  • *****
  • İleti: 7941
  • Rep: 64
  • Cinsiyet: Bay
  • Ya Sev Ya Terk Et !!!
    • Profili Görüntüle
Salaten TüncG®na  "AllG¢humme salli alG¢ SeyyidinG¢ Muhammedin ve alG¢ G¢li Seyyidina Muhammedin salG¢ten tüncG®nG¢ bihG¢ min-cemG®'il-ehvG¢li vel G¢fat. Ve takdG® lenG¢ bihG¢ cemG®al hG¢cG¢t ve tutahhirunG¢ bihG¢ min-cemG®i's-seyyiG¢t ve terfe'unG¢ bihG¢ a'lG¢'d-deracG¢t ve tubelliğunG¢ bihG¢ aksG¢'l-ğayG¢t min cemiG®l-hayrG¢ti fG®'l-hayG¢ti ve ba'del-memG¢t birahmetike YG¢ erhame'r-rahimG®n. Hasbunellahu ve ni'mel vekG®l, ni'mel mevlG¢ ve ni'me'n-nasG®r. Gufraneke rabbenG¢ ve ileyke'l-masG®r."
 

 "Allahım! Efendimiz Muhammed'e (sav) ve onun ehli beytine salG¢t at. Bu salG¢vat o derece değerli olsun ki: Onun hürmetine bizi bütün korku ve belalardan kurtarsın. Bizim ihtiyaçlarımızı o salG¢vat hürmetine yerine getirsin, bizin bütün günahlardan bu salG¢vat hürmetine temizlersin, o salG¢vat hürmetine bizi derecelerin en üstüne yüceltirsin, o salG¢vat hürmetine hayatta ve öldükten sonra düşünülebilecek bütün hayırlar konusunda gayelerin en sonuna kadar ulaştırsın. Ey merhametlilerin merhametlisi bize bunları merhametinle nasip et. Allah TealG¢ bize kafidir ve ne iyi bir dost, ne iyi bir vekildir. Ey Rabbimiz, senin mağfiretini dileriz, dönüş yalnız sanadır."

Bu SalG¢vat-ı Gžerifeye Devam Eden
; Belalardan emin olur, Gelecek musibetlere perde olur, Arzuları kolay olur, Muradı hasıl olur, Rızkı bereketli olur.

Salaten Tüncina; Tuncina duası, meali ve fazileti nedir? Bu dua okunurken, bazı kimseler neden ellerini ters çeviriyor?

Saleten tüncina duası:
 
"AllG¢humme salli alG¢ SeyyidinG¢ Muhammedin ve alG¢ G¢li Seyyidina Muhammedin salG¢ten tüncG®nG¢ bihG¢ min-cemG®'il-ehvG¢li vel G¢fat. Ve takdG® lenG¢ bihG¢ cemG®al hG¢cG¢t ve tutahhirunG¢ bihG¢ min-cemG®i's-seyyiG¢t ve terfe'unG¢ bihG¢ ındeke a'lG¢'d-deracG¢t ve tubelliğunG¢ bihG¢ aksG¢'l-ğayG¢t min cemiG®l-hayrG¢ti fG®'l-hayG¢ti ve ba'del-memG¢t birahmetike YG¢ erhame'r-rahimG®n. Hasbunellahu ve ni'mel vekG®l, ni'mel mevlG¢ ve ni'me'n-nasG®r. Gufraneke rabbenG¢ ve ileyke'l-masG®r."
 
 Anlamı:

"Allahım! Efendimiz Muhammed'e (sav) ve onun ehli beytine salG¢t at. Bu salG¢vat o derece değerli olsun ki: Onun hürmetine bizi bütün korku ve belalardan kurtarsın. Bizim ihtiyaçlarımızı o salG¢vat hürmetine yerine getirsin, bizin bütün günahlardan bu salG¢vat hürmetine temizlersin, o salG¢vat hürmetine bizi derecelerin en üstüne yüceltirsin, o salG¢vat hürmetine hayatta ve öldükten sonra düşünülebilecek bütün hayırlar konusunda gayelerin en sonuna kadar ulaştırsın. Ey merhametlilerin merhametlisi bize bunları merhametinle nasip et. Allah TealG¢ bize kafidir ve ne iyi bir dost, ne iyi bir vekildir. Ey Rabbimiz, senin mağfiretini dileriz, dönüş yalnız sanadır."

Bazı yerlerde, "Hasbunellahu ve ni'mel vekG®l, ni'mel mevlG¢ ve ni'me'n-nasG®r. Gufraneke rabbenG¢ ve ileyke'l-masG®r." kısmının olmadığını da belirtelim. Ancak bu kısmın söylenmesi de çok faydalıdır.
 
 Bu SalG¢vat-ı Gžerifenin büyük önemi ve sevabı vardır. Sürekli bu salavata devam edenin, belalardan emin, gelecek musibetlere perde, arzularının kolay, rızkının da bereketli olacağı ümit edilir.

Dua esnasında eller (duanın seması sayılan) yukarıya açık olarak (ayrı) şekilde tutulur. Gki elin avuç içi terazinin iki gözü gibi muvazeneli şekilde göğüs hizasında, semadan gelecek Rahmet-i GlG¢hiyye’ye açık bekler. Ancak, bazı zamanlarda bu iki elin yanyana birleşip, bitişik şekilde tutulması da sünnete aykırı değildir. ResG»l-i Ekrem Hazretleri her iki halde de dua yapmıştır. LG¢kin çoğu defa ellerini ayrı şekilde tuttuğu anlaşılmaktadır. Nitekim GžafiG® mezhebinde duanın korku mG¢nG¢sına gelen cümlelerinde ellerin içinin yere çevrilip aşağıya tutulduğu gibi. Hanefi’de ise avuç içinin aşağıya çevrilmesi sadece yağmur duasında meşru kılınmış, diğerlerine şG¢mil olmamıştır. Gžafilerin dua ederken musibetten sakınmak için ellerini aşağıya çevirmeleri bazı hadislere dayanmaktadır ki sünnettir. Bu hadislerden birisi şöyledir: “Peygamber Efendimiz Aleyhissalatü vesselam, Allah’tan bir şeyin olmasını istediği zaman ellerinin içini yukarıya çevirirdi. Ancak bir şeyden sakınacağı zaman ise ellerinin içini aşağıya çevirirdi.” (Bu konuyla ilgili Hadisler için bkz: Müsned, Ahmed b. Hanbel 4/56; Mecmau’z- zevaid, 10/168; Cemu’l-fevaid, 2/618; el-Fethu’l-kebir, 2/357; ) Bu nedenle ellerini dua ederken aşağıya çevirenler bu hadislere göre amel etmiştir. Hanefiler ise bu konuda şafileri taklit etmiş oluyor.

Konuyla ilgili bir hatıra:

Bu konuda Gbni Fakihani (Fecri Münir) isimli kitabında özetleyeceğim şu olayı nakleder:
 
 Maneviyat büyüklerinden Ebu Musa, fırtınalı bir havada gemide imiş. Müthiş bir fırtına gemiyi batırmaya ramak kaldığı sırada Peygamber Efendimize iltica etmiş:
 
 Ya Resulallah, gemimiz batacak, içindeki bunca masumlar suya gark olup ölecekler. Lütfen bize bir kurtuluş çaresi göster!..
 
 O sırada kulağına şöyle bir hitap vaki olmuş: Ey Ebu Musa! Tüncina duasını okuyun! Yani, kurtaran duayı okuyun, kurtaran duayı...
 
 Demiş ki: Ya Resulallah, bu Tüncina duası hangisidir, biz bilmiyoruz?
 
 Efendimiz (sav) bugün namazlardan sonra okumakta olduğunuz (salaten Tüncina)'yı okumuş, bunu okuyun, diye tenbih buyurmuş.
 
 Gemide ki yolcular hep birlikte bunu Ebu Musa'dan öğrenip okumuşlar, fırtına dinmiş, sağ salim karaya ayak basmışlar.
 
 Bu duanın bu gibi özelliklerinden doalayıdır ki bizim de hudutlarımızda düşman tehlikesi belirince eli silah tutan askerlerimiz hudut boylarına gidip maddi silahıyla karşı koyarken, içerde seccadesi başındaki müminler de hep bu kurtaran duayı okumuşlardır.
 
 Maddi silah yanında manevi silahla da düşmanı sınırlarımızdan kovmuşlardır.
 
 Bu konuyu Ehli Sünnet mecmuasında yazan merhum Zapsu, bir teklifte bulunmuş ve demiştir ki: Harpte sınırlarımızda beliren düşman tehlikesini önlemek için camilerimizde diyanet tarafından okunması istenen (Salaten Tüncana)'yı artık bırakmalıyız. Zira tehlike geçmiştir. Yarın Allah korusun bir tehlike daha söz konusu olursa o zaman neyi okuyacağız.
 
 Faslı Davut efendinin yazdığı (Delailül Hayrat)'ta da geçen bu salavatı şerife için Bediüzzaman Hz. (bir çok aktabların okumakta titizlik gösterdiği salavat) diye bahseder.
 
 Bu salavatı şerife ilham ile yazılmıştır. Ne okuyana nede okumayana bir ısrar olmamalıdır. Okunursa sevabı var, okunmazsa günahı yoktur. Ben şahsen okurum, okunmasını da isabetli bulurum. Gsmi üstünde kurtaran salavat. (Ahmet Gžahin, Güncel Sorulara G‡özümler.)

Kaynak:  http://www.mumsema.com/diger-soru-ve-cevaplar-kategorilerin-disinda-kalanlari-bu-bolume-acalim/90922-salaten-tuncina-tuncina-duasi-meali-ve-fazileti-nedir-bu-dua-okunurken-bazi-kimseler-neden-ellerini.html#ixzz1napCHO50


EllG¢hümme salli alGª seyyidinGª Muhammedin ve alGª Gªli seyyidinGª Muhammed:
Allahım, Efendimiz Hz Muhammed'e ve Onun ailesine (soyuna) salat (rahmet) eyle!
 SalGªten tüncG®nGª bihGª min cemG®'il-ehvGªli vel-GªfGªt: Öyle bir salat eyle ki, o salatla bizi bütün korku ve afetlerden koru!
 VetegdG® lenGª bihGª cemi'al-hG¢cGªt: Ve bütün ihtiyaçlarımızı gider!
 VetütahhirunGª bihGª min cemi'is-seyyiGªt: Ve bütün günahlarımızı temizle!
 VeterfeunGª bihGª ındeke e'ledderacGªt: Ve bizi en ali derecelere yükselt!
 VetübelliğunGª bihGª egsal-ğG¢yGªt: Ve bizi gayelerin en yücesine ulaştır!
 Min cemi'ıl-hayrG¢ti filhayGªti ve ba'del-memGªt: Ve bizi hayatta da ölümden sonra da hayırların bütününe ulaştır!

 Birahmetike yGª erhamerrahımG®n:
Rahmetinle bunları Senden istiyoruz ey Merhametlilerin en merhametlisi!
 (3 defa) HasbünellG¢hü ve ni'melvekG®l: ALLAH bize yeter; O ne güzel vekildir
 Ni'mel-mevlGª ve ni'mennesG®r: O, ne güzel dosttur, ne güzel yardımcıdır
 GufrG¢neke RabbenGª ve ileykel-mesG®r: Bizi bağışla Rabbimiz, dönüş Sanadır
 GŠmG®n yGª MücG®beddeavGªt: Amin, ey bütün dualara cevap veren (Allahım)!
 Velhamdü lillGªhi Rabbil-G¢lemG®n: Hamd (şükür, övgü, minnet), G¢lemlerin Rabbi olan ALLAH'a mahsustur

 
 Salaten Tüncina'yı Okuyun

 
 Eşref Ruşen, G‡anakkale'nin adsız kahramanlarından biri olan, Afyon'un Sandıklı kazasının Kusura Karyesi'nden Hüseyin oğlu Mustafa Onbaşı ile olan mülakatını Anadolu delikanlısının orijinal, tabii ifadeleri içinde şöyle anlatır:
 Yüzbaşımız önümüzde:
 – "Haydi evlatlarım, anamız bizi bugün için doğurdu" diyerekten, elindeki kılıçla Gngiliz’in ikinci istihkamına da girdik, oradan
da kaçırdık Gngiliz'i
 –"Eee bu Gngiliz cesur mu bari?"
 –"Askeri korkaktır, yani Denizden gücü çoktur Yoksa karada yüzü yoktur Bir kere Türk'ün askerini gördü mü, gerisi geriye kaçmaya gücü yeter; yoksa başka bir şeye yetmez" Anlattığı fecaatli boğuşma sahnelerini, ölüm anlarını daha belirtebilmek için sözlerine ellerinin işaretlerini katarken gördüm ki, sağ elinin şehadet parmağının yarısı yok Sebebini sordum Mühimsemez bir eda ile dedi ki:
 "– Orada düştü gitti"
 – "Anlat, anlat yaralanınca nasıl oldun?"
 – "Ben gızgından bilmeden yaralandım Arkadaşlar dedi ki: "Sen yaralanmışsın Mustafa Onbaşı Yeninden kan sızıyor" Bir de baktım, parmağım da yok "Eh, ben yaralanmışım" dedim
 – "Bari insan o aralık bir şey düşünebiliyor mu?"
 – Hiçbir şey düşünemiyor Yalnız korkmuyor O ateşin içinde öleceğini mi kalacağını mı bilemiyorsun Zabitlerimiz bize tembih ederdi ki: "Oğlum, Salaten Tüncina'yı okuyun" derdiler Bilenlerimiz okurdu Bilmeyenlerimiz de tekbir alırdı
 – Derler ki muharebede bizim askerlerin gözüne yeşil sarıklı askerler görünürmüş; siz de gördünüz mü onlardan?
 – "Hayır efendim, biz görmedik Yalnız kuşlar vardı Yeşil yeşil Ateşin arasında gezerlerdi Sonra zeytin ağaçlarına konarlardı Başka bir şey görmedik Gşte o zeytin ağaçlarını kurşun, gülle kırmış, yıkmış, dalını budağını karıştırmış O yeşil kuşlar oraya konarlardı Kurşun murşun, Allah tarafından, onlara dokunmuyordu"

 
 öncelikle şunu belirteyim ki sadece dua etmek çözüm değil bizlerde elimizden geleni yapacağız gücümüzün yetmediği ve yaptklarımızın hayırlı olması için dua etmeliyiz
 sonra sadece ALLAH cc istemeliyiz içten bir dua olsun benim olsun selametle
« Son Düzenleme: Haziran 09, 2012, 10:35:10 ös Gönderen: Yönetici »
Yüzsüzdür insanoğlu kimse bilmez fendini, Kime iyilik yaptıysan ondan koru kendini..


Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş twitter