Gönderen Konu: Aux girişi nedir ne işe yarar ses kalitesi kullanımı (Resimli Detaylı Anlatım)  (Okunma sayısı 25370 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yönetici

  • Administrator
  • Kaymakam
  • *****
  • İleti: 7941
  • Rep: 64
  • Cinsiyet: Bay
  • Ya Sev Ya Terk Et !!!
    • Profili Görüntüle
Aux girişi hakkında bilgi, ses kalitesi, kullanımı vs. (ilk mesajda detaylı anlatım)[/size][/color]1. AUX nedir ne işe yarar?
AUX harici bir ses kaynağının(mp3-mp4 player,telefon) halihazırdaki ses sistemine verilmesidir. Yani mp3 çalarınızı aracın ses sisteminden dinlebilirsiniz. Önemli olan nokta AUX a direk ses verilmelidir USB üzerinden vs ses sağlanamaz. Genellikle dinlemek istediğiniz cihazın kulaklık girişinden ses alınır.
2. Teybimde aux varmı?
teypte cd yokken cd tuşuna bastığınızda (cd varken 2. basışta) ekranda AUX yazıyorsa var yoksa yok
3. Ses Kalitesinde problem olurmu?
Sesi verdiğiniz cihazın(mp3-mp4 player,telefon) verdiği ses kalitesini aynen alırsınız. Dikkat edilmesi gereken nokta kabloların sağlam olması sokette temassızlık olmaması.
4. Nasıl kullanabilirim?
Öncelikle teybi sökme işleminden bahsedelim. Teybin üzerinden 4 adet delik vardır bunların içi boş diyebiliriz bu deliklere herhangi bir şey(tel-şiş-çivi) yerleştirdiğinizde (4 deliğe aynı anda) teybi yerinde tutan klipsler açılmakta ve teyp serbest kalmaktadır. Bu aşamadan sonra eğer kullandığınız şey teybi tutuyorsa onları çekerseniz veya teybin kenarlarından tutarak kendinize çekerseniz rakatlıkla çıkıcaktır.

Ne yazıkki araçlarımızdaki teypler standart değil bu yüzden standart bir yol yok ancak iyiki teybin üzerine şemayı koymuşlar.
örneğin :
bu sanırım sadece bende çıktı  tek fark (A.AF lerin dizilimi farklı)
sonradan gelen bilgi:
geçenlerde farkettim ki seste bi gariplik var neden bu kadar uzun süre sonra farkettim bilmiyorum ama aslında benim pinlerin dizilimide diğer şemada gösterildiği gibi tekrardan bağlantı yaptım sorun düzeldiyapılması gereken şema üzerinde A.AF, A.AF+, A.AF- olan pinleri bulup elimizdeki üç kabloyu bu pinlere bağlamak(eğer şemanızın fotoğrafını foruma gönderirseniz büyük ihtimalle ne şekilde bir bağlantı yapmanız gerektiğini daha net biçimde belirtebiliriz)
bunun için bana göre en basit yöntem aşşağıdaki resimdeki sarı soketi ve yanındaki pinleri bulmak(Blaupunkt servisinde vardır diye düşünüyorum)Diğer bir yöntem(forumda çok kullanıldı)
Aşşağıdaki resimde görülen orjinal Blaupunkt olan ve Blaupunkt servislerinden temin edilebilen(katalog kodu: 7607897093) mavi soketli kablo. Ancak benim aracım ve bir kaç kişinin aracında bu kablonun girdiği soketten ses alamadık. Ancak hafif bir düzeltme ile A.AF pinlerinin olduğu kısma uydurulabiliyor(resimde detaylar mevcut)(Ancak teyp şemanız yukardaki örneklerin ilkindeki gibi ise soket üzerinde kablo dizilimini değiştirmenizde fayda var)


Aşşağıdaki resimde ise bizim kullandığımız soketteki pinler eksik burdan AUX olmadığı sonucuna varabiliriz ancak teypte AUX yazısını görebiliyorsanız şema üzerinden kontrol edilip uygun pinler bulunabilir.
Aux Kablosunu Hazır olarak Kemal Oto da Bulabilirsiniz.


S-Line Marka Kaliteli Altın Uclu Aux Kablosu Kemal Oto 0312 394 15 10
Alıntı:
[/color]
Shellci´isimli üyeden Alıntı [/color]merhaba arkadaşlar.

kardeşimin resimdeki puntosuna haftasonu aux ile mp3 player bağladık bunu anlatmak istedim.

öncelikle 2 ucu stereo olan bir kablo alınır. ve bu kablo istediğiniz uzunlukta 2 ye bölünür. daha sonra bu kablo sıyrılır

burada dikkat !!!  sıyırma işlemi esnasında kablonun üzerindeki siyah plastiğe zarar vermeden çıkarmaya çalışınız. çünkü sıyırdığımız bu siyah plastiği PGM yapacağız. sıyırdığımız kablo içinden 3 adet kablo (beyaz kırmızı ve sarı renkte ) çıkmakta. bunları da sıyırıyoruz.

ve bu sıyırdığımız renkli kabloların uçlarına ana kablodan sıyırdığımız kablodan pim yapıyoruz. ( eklerde 1 nolu resimde var araya ekleyemedim kusura bakmayın)

daha sonra çıkarmış olduğumuz teybimizin arkasında a. af ye beyaz , a.afl ve a.afr ye de sarı ve kırmızıları ince uçlu bir pense yada kargaburundu galba herneyse onla bu plastik pimli kablolarımıız skıca geçiriyoruz ve işte hazır. resimler ektedir.


sonuçta cd kalitesine çok yakın bir ses aldık. hmm biz burada kablodan pim yaptık ama sanırım bu hoparlörlere takılan hani 2 uç vardır ya biri geniş diğeri dar eğer 3 tane o dar olan plastik kaplı pimden bulabilirseniz daha sağlam olabilir. (teyibi sökmek için inanılması güç hatta komik ama 4 tane çöp şiş ve 2 kişi yeterli oldu )
[/color][/color][/b][/font]

Yukardaki anlatımı; konu çok uzun olduğundan, konudaki mesajları derleyerek oluşturdum. Konuya katkıda bulunan herkeze teşekkür ederim.

ALINTI
Yüzsüzdür insanoğlu kimse bilmez fendini, Kime iyilik yaptıysan ondan koru kendini..


Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş twitter