Malatya'ya Planetaryum (Gökyüzü Gözlem Evi) Kuruluyor

ForumYokYok/Malatya'ya Planetaryum (Gökyüzü Gözlem Evi) Kuruluyor => Malatya'ya Planetaryum kurulacak Malatya'ya 'Gezegen Evi' olarak da bilinen Planetaryum ve Bilim Merkezi kurulacak. Malatya Büyükşehir Belediye

Gönderen Konu: Malatya'ya Planetaryum (Gökyüzü Gözlem Evi) Kuruluyor  (Okunma sayısı 485 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yönetici

 • Administrator
 • Kaymakam
 • *****
 • İleti: 7924
 • Rep: 64
 • Cinsiyet: Bay
 • Ya Sev Ya Terk Et !!!
  • Profili Görüntüle
Malatya'ya Planetaryum (Gökyüzü Gözlem Evi) Kuruluyor
« : Mart 15, 2017, 10:37:18 ÖÖ »
Malatya'ya Planetaryum kurulacak

Malatya'ya 'Gezegen Evi' olarak da bilinen Planetaryum ve Bilim Merkezi kurulacak.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır yaptığı açıklamada, Malatya’ya Planetaryum ve Bilim Merkezi kurulacağı müjdesini verdi. Çakır, Malatya’da kurulacak bilim merkeziyle araştırmacı, yenilikçi ve öz güven sahibi bireylerin yetiştiği bilgi toplumunun oluşmasına katkıda bulunulacağını söyledi.
Çakır, Malatya Orduzu Pınarbaşı’nda yaklaşık 5 bin metrekare alana yapılacak olan Planetaryum ve Bilim Merkezi’nin projesi tamamlandığında her yaştan ziyaretçinin eğlenceli bir ortamda bilim ve teknolojiyle buluşacağını ifade etti. Planetaryum ve Bilim Merkezi’nin Malatya’nın tanıtım potansiyelini arttırıp, cazibe merkezi olması için mihenk taşı olacağına dikkat çeken Başkan Çakır, Selçuklu mimarisiyle yapılacak olan merkezin kapalı alanının 800 metrekare olacağını ve TÜBİTAK ile ön protokol yapılması için beklenildiğini kaydetti.

TURİZM POTANSİYELİNİ ARTTIRACAK
Çakır, “Bilim merkezleri, her yaştan insanı bilimle buluşturmak, bilgiyi kaynağından öğrenmelerini sağlamak ve bilime olan merakı tetiklemek üzere tasarlanmış deney ve uygulama merkezlerdir. Bilim merkezleri, kişilerin tüm duyularına hitap eder ve isteyene okuyarak, isteyene dinleyerek, isteyene uygulayarak öğrenme fırsatı sunar. Planetaryum astronomiye görsellik kazandırmak ve geniş kitlelere, özellikle çocuklara ve gençlere ulaşmak adına ideal popüler bilim merkezidir. Planetaryumda, gökyüzü gerçeğine çok yakın bir biçimde, kubbede yer alan perdeye yansıtılır. Seyirciler ise kubbenin altına yerleştirilen koltuklardan, kendilerini gerçek gökyüzünün altında gibi hissederler. Malatya Planetaryum ve Bilim Merkezi ilimiz ve bölgemiz için yerli ve yabancı turistlerin gezip görecekleri, Malatya'nın turizm potansiyelini arttıran bir cazibe merkezi olacaktır. Bilimsel sergi ve deney alanı, planetaryum, sinevizyon salonu, bilimsel deney malzemeleri ve kitap satış alanı ile kafeteryası olacaktır” dedi.

Yüzsüzdür insanoğlu kimse bilmez fendini, Kime iyilik yaptıysan ondan koru kendini..


 facebook linkedin myspace twitter