Dünyanın en zengini Mansu Musa ve hac kafilesine yardımı

ForumYokYok/Dünyanın en zengini Mansu Musa ve hac kafilesine yardımı => DÜNYANIN EN ZENGİN ADAMINI TANIMAK İSTER MİSİNİZ? AlıntıMansu Musa, 14. yüzyılda onuncu veya Mali İmparatorluğu’nun yükseliş dönemindeki

Gönderen Konu: Dünyanın en zengini Mansu Musa ve hac kafilesine yardımı  (Okunma sayısı 1847 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yönetici

 • Administrator
 • Kaymakam
 • *****
 • İleti: 7924
 • Rep: 64
 • Cinsiyet: Bay
 • Ya Sev Ya Terk Et !!!
  • Profili Görüntüle
Dünyanın en zengini Mansu Musa ve hac kafilesine yardımı
« : Kasım 25, 2014, 05:51:03 ÖS »


DÜNYANIN EN ZENGİN ADAMINI TANIMAK İSTER MİSİNİZ?

Alıntı
Mansu Musa14. yüzyılda onuncu veya Mali İmparatorluğu’nun yükseliş dönemindeki imparatoruydu. Ülkeyi 1312 yılından 1337 yılına kadar yönetti. Musa, 1324 yılında hac için Mekke’yi ziyareti ile biliniyor.
Sözlü tarih, doğum tarihi bilinmeyen Musa’nın, Mansu I. Abubakari’nin torunu olduğunu naklediyor. Musa’nın babası Faga Laye isimli bir prensti. Fakat hiçbir zaman mansu (kralların kralı)ünvanını elde edemedi.
400 MİLYAR DOLARLIK SERVET
Arap-Mısır tarihi uzmanı El Ömeri‘ye göre Musa, önceki kralın Mekke’ye hacca giderken kendisini vekil ilan etmesi, sonra da veliaht ilan etmesiyle tacın sahibi oldu. İddiaya göre önceki kral, Musa’yı ikinci kez kral vekili olarak tayin ettikten sonra Atlantik‘in limitlerini keşfetmek için okyanusa açıldı ve geri dönmedi. Tarihi kaynaklara göre Musa, 400 milyar dolara tekabül eden bir servetin sahibi olarak dünyanın gelmiş geçmiş en zenginidir.
DÜNYANIN EN ZENGİN ADAMI
Musa, 1312 yılında Mali krallarının en güçlüsü olarak tahta çıktı. Kendisi dindar, samimi bir Müslümandı. İslam’ı yaymak için imparatorluğunda görkemli camiler inşa etti. İmparatorluğu döneminde Timbuktusadece Afrika’da değil tüm İslam dünyasında büyük bir kültür merkezi haline geldi. Mansu Musa güç haline geldiğinde Mali İmparatorluğu hala güneyde altın ülkesine giden ve kuzeyde tuz topraklarına giden ticaret yolu rotasına kesin olarak hakimdi. Musa’nın iktidarlığı döneminde şehir bolluk, bereket içindeydi. Bu geniş çapta altın ticareti, tuz, fildişi, kola nuts ve kölelere dayanıyordu.
MANSU MUSA’NIN MEŞHUR HAC SEYAHATİ
Musa, 1324 yılında Mekke’de hacı oluşuyla Mali İmparatorluğunu İslam dünyasının dikkatine getirdi. Musa,60 bin kişi ve fakirlere dağıtılmak üzere 80 devenin taşıdığı 2 tondan fazla altını içeren bir kervanın başında Kahire’ye vardı. Kervana 12 bin köle eşlik ediyordu ve saf altını 500 kişi taşıyordu. Musa, Mısır’da bu altınları infak etti. Öyle ki bu durum altının değerini düşürür ve uzun seneler eski değerini alamaz.
Böylece Timbuktu’ya ve Batı Afrika’ya dikkatlerin yönelmesine vesile olan Musa, Gırnatalı ve Mısırlı alimleri topraklarına davet eder.  Zamanla Timbuktu, sadece malların değil, fikirlerin ve bilginin takas edildiği bir yer haline gelir.
Timbuktu ve Mali bölgesi; seyyahların, tüccarların alimlerin uğramadan geçmediği bir şehir haline dönüşür. Medreseler kurulur, Afrika’nın en önemli ilim şehrinin temelleri atılır ve bu şehir, tamamen kitapların ve alimlerin ve tüccarların mekanı olarak inşa edilir.
TİMBUKTU’NUN GELİŞİMİ VE MERKEZ OLMASI
Musa, Mali’nin etkisini Timbuktu şehri dahil olmak üzere pek çok toprağı imparatorluğunun kontrolü altına getirerek Afrika boyunca genişletti. Ve Batı Sudan‘ın büyük bir parçasını tek sistemli ticaret ve yasa içinde ilave ederek. Bu yapılması beceri, güç veya cesaret isteyen bir şeydi ve bu Musa mansa’yı Afrika tarihinde en büyük devlet adamlarından biri yaptı. Timbuktu şehri zenginlikte ve prestijde büyüdü ve en güzel şairlerin, bilim adamlarının, Afrika ve Orta Doğulu sanatçıların toplantı yeri haline geldi.
Şehrin ticaretteki konumu bölgenin İslamlaşması ile daha çok artar. İslam’la tanışmalarının ardından büyük bir ilim birikimiyle de karşılaşan Mali ya da Afrikalı Müslümanlar için artık altınlar değil kitaplar ve ilim değerli hale gelir.  Timbuktu bölgesinin önemli krallarından biri olan Sultan Musa, önemli kitapların Timbuktu bölgesine getirilmesi için tüccarlardan özel isteklerde bulunur.
İBN BATTUTA, TİMBUKTU’YA GİDER
İbn Battuta, Timbuktu ve Mali bölgesine doğru yola çıktığında burada alimlere ve seyyahlara Mansu Musa döneminde çok hürmet gösterildiğinin methini duyduğunu ifade eder. Timbuktu’ya kervanların kolaylıkla ve güvenle ulaşmaları için çöl şartları göz önünde bulundurularak geliştirilmiş olan ulaşım ve iletişim sistemi hakkında bilgiler veren İbn Battuta, Mali’nin pek çok farklı bölgeden gelmiş olan Müslümanları ağırladığına, beyazlara ait mahallerin bulunduğuna değinmektedir.
Timbuktu’da, mantıktan kelama, felsefeden astronomiye, şiirden İslam ilimlerine kadar çok çeşitli bir yelpazeye sahip olan kitaplar, daha çok kişinin bu ilimlerle meşgul olabilmesi ve hızlı bir ilmi sirkülasyonun gerçekleşmesi için tercüme faaliyetini gerekli kılar. Alınan kitaplar önce incelenir, özümsenir sonra yerel dillere çevrilir. İslami ilimler için ise daha çok Arapça tercih edilir. Kitapların Afrika dillerine çevrilmesi, hem zihni hem de kültürel bir devrime sebebiyet verir.
MANSU MUSA’NIN VEFATI
Musa’nın ölümüyle ilgili bir kayıt yok. Buna rağmen genellikle 1330’lu yıllarda öldüğüne inanılır. En çok olası ölüm tarihi 1337 olarak verilir ve ölümü tabii nedenlerle olmuştur. Ancak Musa’nın ölümünün ardından daha iki kuşak geçmeden haleflerinin iç savaşa ve işgalcilere direnememesi üzerine yok olmaya yüz tuttu.
Afrika’nın ilmi çalışmalarının adeta “hafızası” olma özelliğini taşıyan Timbuktu’nun, ticaret yolları üzerinde bulunması, Müslümanların İslam’ın kabulü ile birlikte ilme önem vermesi, kitap ticaretinin yapıldığı bir şehir olması, zamanla kitap kopyalama ve çoğaltmalarının da burada gerçekleştirilmesi, şehrin bugün bu kadar zengin yazma eserlere sahip olmasına olanak sağlamıştır. Timbuktu, Afrika’nın ilim ve düşünce hafızasının canlı bir kanıtıdır.
Timbuktu, Afrikalıların entelektüel zenginliklerinin can vermeye yüz tuttuğu ancak yaşatılması gereken önemli İslam ilim şehirlerindendir.
Yüzsüzdür insanoğlu kimse bilmez fendini, Kime iyilik yaptıysan ondan koru kendini..


 facebook linkedin myspace twitter